Mida süüa, et küüned oleks terved ja tugevad?

what-to-eat-for-healthy-nailsSelleks on vaja õigeid toitaineid, et aidata toetada tugevaid ja terveid küüsi.

Just nagu sinu nahk ja juuksed on ka küüned aknaks sinu „sisemaailma“. Sinu naha, juuste ja küünte tervis peegeldab seda, mida sa oma kehale annad. Ja nagu teised eluskoed, sinu küüned loodavad pidevale toitainetega varustamisele, et nad saaksid olla tugevad ja terved.

Küünte alused

Sinu küüned koosnevad valgu kihtidest, mida tuntakse ka keratiinina, see on sama valk, mida leidub ka juustes. Nad kipuvad kasvama kindla kiirusega, mõnede väikeste erinevustega: meeste küüned kasvavad tavaliselt kiiremini kui naiste küüned (va.raseduse ajal kui tempo kiireneb); sõrmeküüned kasvavad kiiremini kui varbaküüned; väikeste sõrmede küüned kasvavad aeglasemalt kui teised; küüned kasvavad tavaliselt suvel kiiremini kui talvel. Küünte tugevuse määrab suuresti geneetika.

Kuigi te ei saa panna oma küüsi kasvama kiiremini või teha neid tugevamaks, on oluline varustada neid toitainetega, mida nad vajavad, et jääda tugevaks ja terveks. Selliselt sinu küüned võivad kasvada pikemaks, kuna on väiksem tõenäosus, et nad murduvad või lõhenevad.

Neli Toitainet, mis toetavad küünte tervist

Proteiin. Kuna teie küüned koosnevad peamiselt valgust, siis see ei peaks tulema üllatusena, et teil on vaja piisavalt valku oma toidus, et toetada oma küünte tervist. Vali erinevaid madala rasvasisaldusega taimseid ja loomseid toiduaineid: soja ja muud oad, munad, piimatooted, mereannid, linnuliha ja lahja liha.

Omega-3 rasvhapped. Tervislikud rasvad aitavad hoida küüned niisutatuna, hoides neid kuivuse ja tuhmumise eest. Kala on parim allikas nende tervislikke rasvade omastamiseks, kuid võite leida omega-3 ka pähklitest, chia seemnetest ja linaseemnetest.

Tsink. Tsink on mineraal, mis on eluliselt oluline valgusünteesi jaoks, nii et see aitab organismil toota keratiini küüntes. Austrid on rikkaim tsingi allikas, kuid võite leida seda ka teistes valkudes – liha, kala, linnuliha, oad, jogurt ning pähklid.

Magneesium. Magneesium on mitmekülgne mineraal – see on vajalik sadadele keemilistele reaktsioonidele sinu kehas. Nagu tsink aitab organismil toota valke küünte jaoks. Magneesiumi on lihtne saada, sest see on laialt levinud tervislikes toiduainetes nagu lehtköögiviljad, pähklid, oad, avokaado, täisteratooted, jogurt ja sojapiim. Nad kõik on head allikad magneesiumi saamiseks.

Arikli autor: Susan Bowerman
Director of Nutrition Training at Herbalife. Registered Dietitian and a Board-Certified Specialist in Sports Dietetics.