Tark toitumine

Päev algab hommikust…

MILLINE OLI TEIE TÄNANE HOMMIKUEINE?

Süsivesikuterikas hommikusöök

veresuhkur_susivesikurikas_hommikusook
Süsivesikute muutumise mehhanism süsivesikuterikka hommikusöögi puhul

Lihtsüsivesikud: (helbed, müsli, võileib, sai moosiga) kutsuvad esile kohese suhkru taseme tõusu veres ja suure koguse insuliini. Insuliin viib suhkru verest ära, muutes liigse koguse suhkrut rasvaks. See viib suhkrutaseme alanemisele veres allapoole normi. Tekib ‘süsivesikute nälg’ . Ja nii 2-3 korda päeva jooksul. Selline suletud ring on üks põhilisi suhkruhaiguse, kõrge vererõhu ja ülekaalu põhjusi.

 

 

Hommikusöögi puudumine

Süsivesikute muutumise mehhanism hommikusöögi puudumise korral
Süsivesikute muutumise mehhanism hommikusöögi puudumise korral

Hommikusöögi puudumine viib suhkru taseme alanemiseni veres allapoole normi. Tekib ‘süsivesikute nälg’ ja soov süüa lihtsüsivesikuid, et tõsta kiiresti suhkru taset veres, saada üle näljast ja energia langusest. Pärast rikkaliku ja ebaproportsionaalset lõunasööki tekib sarnane kordus samade tulemustega, millest eespool just rääkisime – vahe on ainult mõnes tunnis, mille võrra tsükkel lükkub õhtu poole.

 

Tasakaalustatud valgurikas hommikusöök

Süsivesikute ainevahetuse mehhanism õige hommikusöögi puhul
Süsivesikute ainevahetuse mehhanism õige hommikusöögi puhul

Selline hommikusöök hoiab suhkru taset ja insuliini kogust  veres normi piires. Hoiab ära näljatunde süsivesikute järele ja sõltuvuse süsivesikutest päeva jooksul, kindlustades samal ajal organismi kõigi vajalike toiteelementidega. Seega – isu on kontrolli all, väheneb isu süsivesikute järele (jahu, riis, kartul, magusad joogid jne.) ja organism kasutab oma isiklikke rasvavarusid energia saamiseks.

 

 

ÕIGE HOMMIKUEINE ANNAB SUUREPÄRASE ENESETUNDE
Mida peab organismile tagama õige hommikueine?

  1. Energia – Hommikul on vaja taastada eelneva ööpäeva jooksul kulutatud energiat, mille allikaks peavad olema valgud, mitte aga lihtsad süsivesikud või rasvad.
  2. Toitained – Vaja on täiendada kõigi toitainete varusid, mis organism on kulutanud eelmise päeva ja eriti ööise rakkude uuendamise ja taastumise käigus.
  3. Vesi – Öö jooksul kulutab organism palju vett hingamise, higistamise ja hommikuse WC-külastuse ajal. Seepärast on väga tähtis taastada organismi veevarud.
  4. Söögiisu kontrollimine päeva jooksul – Tasakaalustatud valgurikas hommikueine võimaldab vältida ületamatu näljatunde hoogusid ja pidevat soovi midagi näksida. Selle tulemusel on meil kerge oma kaalu kontrollida, me ei tunne päeva jooksul nõrkust ega väsimust, otse vastupidi – oleme reipad ja tunneme end hästi.

 

KUIDAS VÕIKS NÄHA VÄLJA TERVISLIK HOMMIKUSÖÖK?

hommikusoogi-komponendid-1
Selleks, et ise koostada tervislikku ja tasakaalustatud hommikusööki, peate kulutama palju aega ja raha. Mis põhiline, Te saate igal juhul liigapalju üleliigseid kaloreid.